February 26, 2021 20:36
Свет

Лидерите на ЕУ бараат поголема солидарност со Западен Балкан за вакцините

Лидерите на 27-те земји-членки на ЕУ вечерва на видео состанок побараа „поголема солидарност со трети земји кога станува збор за поделба на вакцини”, вклучувајќи ги и земјите од Западен Балкан, изјавија за Танјуг дипломатски извори во Брисел.

Видеоконференцијата на лидерите на ЕУ почна во 18 часот и сè уште трае.

Покрај поддршката на Западен Балкан и соседите при набавка на вакцини, лидерите на земјите-членки разговараат и за испорака на вакцини во рамките на ЕУ, кампањите за вакцинација кои почнаа низ цела Европа, како и за сертификати за вакцинација.

Извори од состанокот велат дека лидерите изјавиле оти сертификатите за вакцинација во овој момент „можат да бидат медицински, но не и патни документи”.

The Rising of the Shield Hero Season 2 Episode 1-Preview at website https://crunchyrollfree.com watch one piece stampede online free crunchyroll

Watch The Day I Became a God Episode 10 at website https://kissanimeonline.com kamisama kiss anime