July 29, 2021 07:57
Спорт

Ливерпул по пресврт го совлада Шефилд Јунајтед

Англискиот шампион, Ливерпул потешко од очекувањата со 2-1 славеше победа на „Енфилд“ против Шефилд Јунајтед во рамки на 6. коло од Премиерлигата.

Неочекувано, гостите поведоа во 13. минута, кога Фабињо направи пенал, а Берге од 11 метри го совлада Алисон. Мајк Дин најпрво досуди слободен удар на работ од казнениот простор, но ВАР „пресуди“ во корист на Шефилд и досуди пенал.

Ливерпул веднаш тргна офанзивно да го израмни резултатот, па Фирмињо во 41 минута го врати резултатот егал.

На почетокот на второто полувреме Салах се закани од далечина, а веднаш потоа постигна погодок. Во 63. минута Салах погоди, но ВАР го поништи голот, но набрзо потоа, Жота ја затресе мрежата на гостите со одличен центаршут на Мане и му донесе победа на Ливерпул. Салах имаше зицер до крајот, стори сé што е добро, но погоди статива.

Двете екипи имаа можност до крајот да го променат резултатот, но сепак мечот заврши со конечни 2-1.

Ливерпул сега е втор на табелата со 13 бода исто колку што има и Евертон, но „карамелите“ имаат подобра гол разлика и меч помалку од соседите.

Шефилд моментно е претпоследен со само 1 освоен бод.

WCOStream anime: Watch The Hidden Dungeon Only I Can Enter Episode 2 (https://wcostream.cc/m/rqKD/ep-2)

AnimeDao animedao boruto: Watch Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 15 (https://animedao.nl/m/wgm5/ep-15)