August 3, 2021 14:58
Спорт

Ливерпул и Јунајтед преговараат за влез во Европската премиер лига

Великаните на англискиот фудбал, Ливерпул и Манчестер јунајтед, веќе водат конкретни разговори за приклучување кон т.н. Европската премиер лига, тврди „Скај Спортс”.

Проектот има поддршка од ФИФА и веќе обезбедува финансирање од 6 милијарди долари.

Вкупно, тимовите што преговараат да се приклучат на формата се над десетина и тие се претставници на најдобрите пет шампионати во Европа. Најверојатно ќе има пет клубови од Премиер лигата. Арсенал, Челси, Манчестер сити и Тотенхем се останатите кандидати за оваа лига.

Суперлигата ќе ја сочинуваат вкупно 18 екипи од Англија, Шпанија, Италија, Германија и Франција.

Планот е новиот турнир да започне во 2022 година.

4Anime free anime: Kimetsu no Yaiba: Yuukaku-hen (https://4anime.biz/m/xaR2) Episode Preview

AnimeTV anime tv web: Watch One Piece (Dub) Episode 627 (https://animetv.cc/m/aE1/ep-627)