June 23, 2021 08:16
Спорт

Лејкерси против Вориорси во плејин, Портланд обезбеди плејоф

Регуларниот дел од сезоната во НБА-лигата заврши и познати се двојките за плејофот и плејин турнирот.

Денвер загуби од Портланд, Јокиќ постигна 21 поен, имаше 3 скока и 2 асистенции за нешто помалку од 17 минути игра. Практично, сите членови на првата петорка на Нагетси беа ограничени на помеѓу 10 и 20 минути игра, што ги искористи домаќинот. Натпреварот беше многу поважен за Блејзерси, Лилард постигна 24 поени и имаше 10 асистенции, Ковингтон 23, па Портланд го обезбеди шестото место и во првото коло ќе игра со Денвер, кој остана трет на Истокот.

Исходот во Орегон беше лоша вест за Лејкерс, Леброн постигна 25 поени во победата над Њу Орлеанс, а со тоа обезбедија пет триумфи во низа, но тоа не помогна, Лејкерси мора да добијат еден од следните два натпревари за да одат во плејофот. Тие како седмо пласирани ќе играат со Вориорс, победникот оди понатаму, додека поразениот има уште една шанса, ќе игра за последното место во плејофот против подобриот од дуелот помеѓу Мемфис и Сан Антонио.

Источниот плеј-оф е исто така решен и познат, Вашингтон стигна до осмото место со победа против Шарлот, ќе игра против Бостон, победникот оди понатаму, поразените ќе имаат уште една шанса, ги чека натпревар против подобриот од дуелот меѓу Индијана и Шарлот. Доколку Визардси слават, тие ја заземаат позицијата број 7, па тогаш во првото коло ќе одат на Нетс.

Прв на истокот е Филаделфија, го добија Орландо, па сега останува ги одмараат своите најдобри кошаркари и да го чекаат исходот во плејофот.

Најпрво ќе се играат мечевите од плејин од утре до 21 мај, а потоа стартува разигрувањето за трофејот. Победниците од дуелите Лејкерс – Голден Стејт и Бостон Вашингтон ќе бидат седми носители на Западот, односно Истокот, а поразените ќе имаат уште една шанса да изборат плејоф соочувајќи се со подобрите од пресметките Мемфис – Сан Антонио, односно, Индијана – Шарлот.

Плејофот започнува на 22 мај.

Западна конференција:
Јута (1. носител) – победник од Мемфис/Сан Антонио – Лејкерс/Голден Стејт (8. носител)
Клиперс (4) – Далас (5)
Денвер (3) – Портланд (6)
Феникс (2) – победник од Лејкерс/Голден Стејт (7).

Источна конференција:
Филаделфија (1) – победник од Индијана/Шарлот – Бостон/Вашингтон (8)
Њујорк (4) – Атланта (5)
Милвоки (3) – Мајами (6)
Бруклин (2) – победник од Бостон/Вашингтон (7).

WCOStream wcostream: Watch Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 1 (https://wcostream.cc/m/AARW/ep-1)

AnimeHeaven watch anime: Watch Attack on Titan Season 3 Episode 7