December 7, 2022 20:05
Спорт

Лејкерси поразени од Феникс, Дејвис не играше против  поради проблеми со грбот

Лос Анџелес лејкерси загубија од Феникс со 119:115 во претсезонски натпревар во НБА-лигата. Во тимот на Лејкерси го немаше Ентони Дејвис поради напнатост на мускулите во долниот дел на грбот, објави „ESPN”.

Лејкерси одлуката да го задржат Дејвис на клупата ја нарекоа „мерка на претпазливост”. Тимот не сака да го ризикува здравјето на играчот.

Дејвис учествуваше во првиот претсезонски натпревар против Сакраменто (75:105) и постигна дабл-дабл – 11 поени и 11 скока.