June 14, 2021 08:22
Спорт

Лестер го победи Челзи и за прв пат го освои ФА купот

Лестер го победи Челзи со 1:0 во финалето на англискиот ФА купот. Тимот на Лестер го освои трофејот за прв пат во својата историја.

Натпреварот се одигра вечерва на „Вембли” во Лондон со присуство на дваесетина илјади гледачи.

Единствениот гол во 63. минута го постигна Јури Тилеманс. Пред крајот Бен Чилвел погоди за Челзи, но по консултација со ВАР, голот беше поништен поради офсајд позиција.

Лестер е 44-от клуб во историјата на ФА купот со освоен трофеј. За тимот ова е петто финале, во сите претходни случаи „лисиците” беа поразени.

KissAnime kissanime food wars: Watch High School DxD Episode 3 (https://kissanimeonline.com/m/2DK/ep-3)

WCOStream wcostream close enough: My Hero Academia 2 (Dub) (https://wcostream.cc/m/Qw1Y) Episode 25