July 23, 2019 15:06
Спорт

Ленард потпиша со Клиперс три години

Двократниот МВП на финалето во НБА Каваи Ленард официализира премина во Лос Анџелес Клиперс, потпишувајќи договор со клубот за период од три сезони. За ова време, поранешниот играч на Сан Антонио и Торонто ќе заработат вкупно 103 милиони долари.

Тоа сепак не е најпрофитабилниот договор, што можеше да го добии. Каваи имаше можност да земе 141 милион долари за четири сезони, но тој повеќе сакаше да стане слободен агент во 2021 година, кога друга суперѕвезда на тимот, Пол Џорџ, ќе го стори истото.

Форматот на реалниот договор е 2 + 1, третата година може да биде активирана само од Ленард.

Одлуката ги тера навивачите да очекуваат повеќе од интересно лето во 2021 година, кога на пазарот како слободни агенти можат да се покажат Ленард, Пол Џорџ, Леброн Џејмс, Бредли Бил и Јанис Адетокумбо.

Нови вести

Писонеро: Ракометот во Македонија поинаку се доживува, се е посветено на овој спорт

Igor

Сериозни промени во составот на САД пред Светското во Кина

zane

Академија Пандев го ангажираше првото засилување

Valentina