October 17, 2019 08:08
Спорт

Леклер секогаш ќе ја асоцира „Сузука” со смртта на Бјанки

Новата ѕвезда на Ферари, Шарл Леклар признава дека ќе биде тешко да се врати на „Сузука”, каде што почина пилотот Жил Бјанки во 2014 година.

Двајцата се познаваат благодарение на своите татковци и се толку блиски, што Бјанки станува кум на Шарл.

Сепак, трагедијата го снајде на пистата во Јапонија, кога тој фатално се удри со автомобилот на Марусија во кран кој беше надвор од патеката и почина неколку месеци подоцна по период поминат во кома.

– Кога за прв пат дојдов овде минатата година, дефинитивно беше тешко. За мене, ова место секогаш ќе биде поврзано со инцидентот на Жил. Ова, за мене, е најдобрата рута на календарот. Треба да бидете на високо ниво за да завршите вистинска работа”, додаде Леклер, чиј тим ќе ја брка 5-та последователна квалификациска победа и четврти успех на последните 5 трки.

Нови вести

Писонеро не е повеќе тренер на Вардар

Igor

УЕФА ги објави најдобрите 11 по квалификациите за ЕП

Filip

Икарди го брани Лукаку: Можеби има потреба од подолго време

Filip