November 16, 2019 03:42
Свет

Лекари без граници се повлекуваат од Сирија

Лекари без граници денеска одлучија да ги прекинат повеќето активности во североисточна Сирија и да го евакуираат персоналот поради турската воена операција во областа.

Хуманитарната организација соопшти дека е принудена да ги напушти градовите Аин Иса и Ал-Хол поради исклучително насилната ситуација, како и прифатниот центар во кој се сместени илјадници жени и деца, членови на семејства на припадници на Исламска држава.

Во соопштението се наведува дека поради „многу непредвидлива и променлива состојба” невозможно е хуманитарната организација да обезбеди безбеден пристап за да овозможи медицинска и хуманитарна помош на загрозените.

Лекари без граници наведуваат дека поради борбите на различните групи, тие веќе не можат да ја гарантираат безбедноста на нивниот персонал од Сирија и други земји.

Нови вести

Кипар тврди дека Турција го прекршува меѓународното право во потрагата по нафта и гас

Filip

Истражување: Климатските промени ги изложуваат идните генерации на доживотни здравствени проблеми

Filip

На 9 декември средба на Макрон, Путин, Зеленски и Меркел

Filip