December 9, 2022 12:42
Македонија

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Политичката партија Левица денеска до Државната изборна комисија поднесе предлог за покренување граѓанска инцијатива на државно ниво, за распишување на задолжителен дополнителен референдум на референдумско прашање „Дали сте за продолжување на преговорите со ЕУ со прифаќање на собраниските заклучоци од 16 јули 2022 година?”.

– Сметаме дека народот мора да го има последниот збор кога станува збор за прашања од национален интерес и очекуваме да немаме проблеми како со претходната иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ. Очекуваме да немаме проблеми, бидејќи иницијативата е правно коректно напишана согласно член 24 од Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, изјави лидерот на Левица Димитар Апасиев.

Тој очекува до крајот на неделата да бидат собрани законски минимум потписи.

– Ги повикуваме и граѓаните, бидејќи во 30 општини предложивме да се собираат потписи. Ќе ја користиме инфраструктурата на Левица, бидејќи законот не дозволува правно лице, јас како физичко лице прво потпишан, ќе бидам официјално овластен предлагач на иницијативата, и очекуваме веќе следната недела да ја пуштиме во собраниска процедура каде што би дошла на оние собраниски филтри, без Џафери да изигрува уставен судија. 150 илјади потписи, согласно нашиот закон треба да се соберат во рок од 90 дена, и после бирократските бариери се надеваме дека тие ќе бидат брзо собрани некаде до крајот на оваа календарска година, рече Апасиев.

Одговарајќи на новинарско прашање, лидерот на Левица истакна дека очекуваат поддршка од сите опозициски партии. Доколку е потребно, вели Апасиев, би седнале и официјално би разговарале со партиите.

Појаснувајќи ја доставената иницијатива, Апасиев посочи дека истата се однесува на промена на заклучоците каде се спорни две точки.

– Тоа се точка 1 и точка 3Г, каде што се вметнати „францускиот” предлог и преговарачката рамка. Тоа практично би значело дека од ЕУ ќе се очекува нова преговарачка рамка без бугарските хегемонистички барања кои се инкорпорирани внатре. Тоа значи дека референдумот не е анти ЕУ, туку бојкотот на референдумот или недавањето да се случи референдум е чин на антиЕУ. Демократското изјаснување на граѓаните не може да биде анти ЕУ, рече Апасиев.

Левица најавува целосна блокада на Собранието, доколку собранискиот спикер Талат Џафери ја одбие и оваа Иницијатива.

Иницијативата на Левица за референдум ќе ја поддржи и ВМРО-ДПМНЕ, порача претходно и лидерот на оваа партија Христијан Мицкоски.

Најмалку сто потписи се потребни за да може Иницијативата да се достави и во Парламентот.

Претходно, иницијативата за референдум за престанок на важењето на Законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија што ВМРО-ДПМНЕ ја достави до Собранието на 9 септември беше отфрлена од страна на Џафери со образложение дека е противуставна и оти меѓународните договори што се ратификувани во согласност со Уставот се дел од внатрешниот правен поредок и не можат да се менуваат со закон.

Поврзани вести

Мицкоски како Груевски: Дајте ми 61 пратеник за да не ме условуваат Албанците

admin

Закана за бомба и во ТЦ Бисер (Фото)

Valentina

Нови дојави за бомби во скопските училишта, се евакуираат учениците

Valentina