January 25, 2022 05:16
Спорт

Левандовски се заблагодари, Меси го пофали, а навивачите со петиција бараат да му се додели „Златна топка“ на Полјакот

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси по седми пат во кариерата ја освои „Златната топка“, иако многумина сметаат дека тоа е незаслужено, бидејќи Полјакот Роберт Левандовски од бундеслигашот Баерн Минхен имаше одлична година и тој требало да биде освојувач на престижната ин дивидуална награда.

Меси доби најмногу гласови во изборот, 33 повеќе од Левандовски. Полјакот имаше две фантастични сезони, а  не доби ниту една Златна топка. И Меси кажа дека Левандовски ја заслужил наградата, но сигурно тоа не е голема утеха за полскиот репрезентативец, кој почека да заврши церемонијата, па да испрати порака преку Инстаграм, додека повеќе од 200.000 луѓе покренаа петиција да му се додели „златна топка“ на Левандовски за 2020 година кога поради пандемијата од коронавирусот „Франс фудбал“ одлучи да не ја организира манифестацијата.

-Прво сакам да му честитам на Меси за освојување на наградата. Сакам да се заблагодарам на новинарите кои гласаа за мене. Ја освоив наградата за најдобар напаѓач на годината, но ниту еден фудбалер не може да освои признание без помош од навивачите и тимот. Благодарност до Баерн кој ми даде можност да успеам и да ги остварам соништата. И најважното, голема благодарност до моето семејство“, напиша Левандовски.

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub) Episode Full

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

ANIMEFLIX Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!! Episode 3

ANIMEFLIX Naruto: Shippuden (Dub) Episode 497

ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2