October 29, 2020 03:35
Спорт

Леброн се искачи на 12. место по бројот на блокади во плејофот на НБА лигата

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс, ноќеска во четвртфиналето на НБА плејофот против Хјустон направи четири блокади. Според прес-службата на лигата, 35-годишниот Американец се искачи на 12. место во историјата на лигата според бројот на блокирани удари во разигрувањето за титулата.

Досега Леброн има поделено 240 „банани”.

Поранешниот играч на Детроит и Кливленд, Бен Валас, кој е на 11-то место, има 250 блокади, а најблиску до Леброн во ТОП 10 во оваа статистичка категорија е Дикембе Мутомбо со 251. блокада.