April 11, 2021 12:05
Балкан

Лајчак: Нема рокови за постигнување договор меѓу Србија и Косово

Србија и Косово имаат европски амбиции и ЕУ беше многу јасна, нормализацијата на односите е предуслов и тоа го очекуваат земјите-членки.Како и да не непостои заобиколен пат, вели специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак и најави дека наскоро планира да ги посети Белград и Приштина.

Лајчак рече дека очекува дијалогот да продолжи веднаш штом ќе се формира Владата на Косово.

„Ние сме подготвени да го сториме нашиот дел, но брзината на постигнување договор е во рацете на страните. Ние не диктираме брзина, ако тие се подготвени да се среќаваат во Брисел секоја недела, ние сме подготвени да ги пречекаме секоја недела. Ако тие се подготвени да се состанат еднаш во три месеци, тогаш не можеме да ги присилиме“, нагласи Лајчак.

Тој додаде дека секогаш бил против вештачки рокови, бидејќи тие не функционираат.

„Реков дека ги знам деталите за процесот и реков дека е можно да се заврши во рок од еден месец. Тука сме и тука сме за партиите секогаш кога ќе бидат подготвени, но на двете страни е да одлучат за брзината“, истакна Лајчак.

Kanokon Specials (https://funimationfree.com/m/a8oP) Episode 13 at website https://funimationfree.com. See more dragon ball super english dub funimation

High School DxD Episode 12 at AnimeHeaven weathering with you animeheaven