October 23, 2021 00:28
Балкан

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово и повика на смирување на тензиите.

„Ги известив шефовите на мисиите на ЕУ за ситуацијата на северот на Косово. Загрижен сум и повикувам на итна смиреност“, напиша Лајчак на „Твитер“.

За Лајчак, според напишаното, важно е да се намалат тензиите, да се врати мирната атмосфера и да се дозволи слобода на движење.

Тој е во посета на Белград, од каде што вели дека разговарал за ситуацијата на северот на Косово и со амбасадорите на ЕУ.

„Подготвени сме да посредуваме во разговорите за сите отворени прашања во дијалогот меѓу Белград и Приштина“, вели тој.

ANIMEFLIX: Lime-iro Senkitan: Nankoku Yume Roman anime episode 2 online free at https://animeflix.nl animeflix

TwistMoe: Elfen Lied anime episode 13 online free at https://twistmoe.net gogoanime

https://aniwatch.pro dubbed anime

Website https://4anime.biz: Watch Ijime: Ikenie no Kyoushitsu 4anime Episode Full 4anime one piece

Comicvine gamespot: https://comicvine.gamespot.com/profile/animefreakws/about-me/

Heromachine: http://www.heromachine.com/forums/users/animefreakws/