December 4, 2022 19:26
Свет

Лансирана ракетата Спејсикс“, првпат за 20 години

Ракетата „SpaceX“ е лансирана кон Меѓународната вселенска станица (ISS), а екипажот го сочинуваат американски и јапонски астронаути, заедно со една Русинка.

Ова е првпат во 20 години руски космонаут да полета од САД, и покрај тензиите околу војната во Украина, пренесува АП. Се вели дека тие треба да пристигнат на вселенската станица денеска, 29 часа по нивното полетување од вселенскиот центар Кенеди на НАСА.

Предвидено е да останат во Межународната вселенска станица до март.

Астронаутите кои полетаа го заменуваат американско-италијанскиот екипаж кој пристигна на станицата во април. Тој лет претходно беше одложен поради ураганот Ијан, кој ги погоди САД минатата недела.

„ Се надевам дека со ова лансирање ќе можеме малку да го разубавиме небото за сите над Флорида“, рече Коичи Ваката од Јапонската вселенска агенција, кој го прави својот петти вселенски лет.

Забележано е дека во петмесечната мисија во вселената му се придружиле тројца нови космонаути – поморската полковничка Никол Ман, првата Индијка што орбитирала околу Земјата, морнаричкиот капетан Џош Кашада и уште една жена космонаут – Ана Кикина од Русија.

Таа е дел од размената на Руската вселенска агенција за Френк Рубио од НАСА, кој се лансираше до вселенската станица со двајца космонаути на ракетата Сојуз пред две недели од Казахстан.

Вселенските агенции се согласија во текот на летото да обезбедат континуирано присуство на САД и Русија на ISS, и покрај војната во Украина, со следната размена на екипажот на пролет.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

СЛЕДНОПоранешен полицаец го изврши масакрот во градинката во Тајланд, меѓу убиените се и неговата сопруга и децата

ПРЕТХОДНО(Видео) Мајки врескаат, се бројат жртви, се појавија снимки од пред градинката во Тајланд

СВЕТ

Америка купува лекови против радијација по нуклеарната закана на Путин

Објавено пред

  

Соединетите Американски Држави потрошија 290 милиони долари на лекови против радијација, откако рускиот претседател се закани дека ќе користи нуклеарно оружје „во одбрана на Русија.

Како што објави американската здравствена агенција ХСС, владата купила значителна залиха на лекот Нплејт, кој го стимулира производството на тромбоцити во телото и го ублажува крварењето предизвикано од зрачење.

ХСС негира дека лекот е набавен поради руската инвазија на Украина и тврди дека тоа е „дел од долгорочните напори за подобра подготовка на нацијата за спасување животи во случај на радиолошки и нуклеарни катастрофи“.

Лекот е произведен од калифорниската фармацевтска компанија Амген и може да се користи од деца и возрасни.

Претходно овој месец, рускиот претседател Владимир Путин рече дека ќе ги „заштити“ четирите анектирани украински региони „со сите расположливи средства“, во она што се сметаше за закана од нуклеарно оружје.

Тој го изјави ова за време на церемонијата на припојување на украинските региони кон Русија, во говор во кој жестоко го критикуваше Западот.

Тврдењето дека 18% од Украина сега и припаѓа на Русија отвора повеќе простор за нуклеарни закани бидејќи Путин може да го прогласи секој напад на тие територии како напад врз Русија,пренесе Индекс.хр.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ…

СВЕТ

Поранешен полицаец го изврши масакрот во градинката во Тајланд, меѓу убиените се и неговата сопруга и децата

Објавено пред

  

Тајландската полиција трага по напаѓачот, кој упадна во градинка, избоде и пукаше во деца и постари лица. Во нападот загинаа над 30 луѓе, меѓу кои и многу деца, а се стравува дека оваа бројка не е конечна.

На социјалните мрежи е објавена фотографија од бараниот напаѓач. Се работи за Пања Камраб, поранешен полицаец.

Камраб се самоуби по масакрот. Инаку, Камраб минатата година бил отпуштен од полицијата поради злоупотреба на дрога, изјави полицискиот командант Јакапата Виџитраитају.

Напаѓачот употребил и огнено и ладно оружје, а локалните медиуми јавуваат дека меѓу жртвите се и неговата сопруга и децата.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ…

ЕВРОПА

(Видео) Мајки врескаат, се бројат жртви, се појавија снимки од пред градинката во Тајланд

Објавено пред

  

На социјалните мрежи се појавија првите видеа од пред градинка во Тајланд, каде имало масовно пукање. Според последните податоци, загинале најмалку 32 лица, од кои најмалку 10 се деца.

На видеата се гледаат многу луѓе пред градинката, најверојатно родители, се гушкаат со деца, додека други врескаат, пренесуваат медиумите.

На терен се и возила на брза помош, а се гледаат телата на жртвите покриени со чаршафи.

Осомничениот наводно е екс полицаецот Пања Камраб (34), кој наводно бил отпуштен од службата поради консумирање наркотични дроги.

Според некои медиуми осомничениот е во бегство, а други пишуваат дека се самоубил.

Полицијата соопшти дека пукањето се случило во североисточната провинција на земјата.

Засега не е познат мотивот зад овој напад.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ…