February 24, 2020 03:02
Спорт

Лампард е првиот тренер на Челси кој започна со пораз во ЛШ во овој век

Челси загуби од Валенсија во 1. коло од фудбалската Лига на шампионите со 1:0. Според „Опта”, предводникот на „сините“ од Лондон Франк Лампард е првиот тренер во 21 век кој загуби на првиот натпревар со овој клуб во Лигата на шампионите. На 10 од 11 претходни сезони Челзи забележа победа.

Само во 1999 година лондончаните загубија од Милан. Тогаш тренер на Челзи беше Џанлука Вијали.