November 23, 2020 17:50
Спорт

Лампад го пријавил директорот Чех како четврти голман на Челзи

Тренерот на фудбалскиот премиерлигаш Челзи, Френк Лампард повлече изнеандувачки потег со шиајвувањето на актуелниот директор во клубот Петр Чех како четврти голман во тимот кој годинава ќе настапува во елитната англиска лига.

Чех се најде на списокот со 25 фудбалери, кои секоја екипа мора да го пријави за мечевите од англиската премиерлигашка конкуренција и тоа како четврти голман, зад Кепа Аризабалага, Едуард Менди и Вили Кабалеро.

Чешкиот фиднаслски интеранционалец кој е на 38-годишна возраст во 2018 година замина во пензија и доби директорска позиција во тимот на Челзи. Ваквата вест ја потврдија од клубот појаснувајќи дека Чех неколку недели тренирал со тимот по што Лампард се одлучил да го пријави како играч на кој би можел да смета во текото на првенството.