April 19, 2019 16:50
Ракомет СП ракомет 2019

Лазаров: Дуелот со Исланд е како финале за нас

Лазаров: Дуелот со Исланд е како финале за нас

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров по убедливиот пораз од Шпанија вечерва со 32-21 изјави дека „жолто-црвените“ треба се размислуваат за мечот против Исланд, кој го определи како „финале“ на ова Светско првенство за Манедонија.

– Одигравме квалитетно прво полувреме. Заслуживме да водиме три-четири голови разлика во првото полувреме, но не ги искористивме шансите. Со Шпанија чувавме сила, мора да се смириме и да размислуваме за наредната средба. Мора да го заборавиме овој дуел. За нас дуелот со Исланд е финале на ова Светското првенство, изјави Лазаров.

Во однос на утрешниот меч со Исланд, капитенот посочи дека „рибарите“ се незгодна селекција, но најави дека ќе дадат сè од себе за да победат.

– Исланѓаните досега покажаа квалитет, добра селекција се, имаат играчи кои играат во добри клубови. Предводник им е Палмарсон, играат скандинавски ракомет. Ќе биде тешко, но ќе дадеме сè од себе, додаде Лазаров.

Дуелот меѓу Македонија и Исланд се игра утре од 18 часот. Победникот од мечот ќе оди во наредната фаза од Мундијалот.

Нови вести

Милосављев и Криштопанс во идеалниот тим на тренерите на тимовите во ЛШ

24info

Гунарсон по поразот од Македонија: Нè реши нивниот играч кој тежи 140 килограми!

24info

Лазаров задоволен од победата: Сега полесно се дише

24info