August 21, 2019 23:01
Македонија

Лагите на ВМРО-ДПМНЕ се косат со реалноста, интервентната мерка е од Програмата за директни плаќања за 2018 година

„Лажните вести и манипулациите на ВМРО-ДПМНЕ отидоа до таму што тие немаат допирна точка со реалноста. Не е точно дека се чекало 3 години за исплата на дополнителаната субвенцијата од 3 денари за поддршка на индусктриско јаболко како што лаже ВМРО-ДПМНЕ.

Оваа интервентна мерка е од Програмата за директни плаќања за 2018 година, за што производителите пријавуваа предадени количини до 25 декември 2018 година. Веднаш штом заврши пријавување и се обработија барањата се исплати субвенцијата и 106 милиони денари завршија кај 2.100 производители на јаболка.

Во однос на откупните цени, официјалните податоци ги демантираат лагите на ВМРО-ДПМНЕ. Во јули годинава споредено со истиот период лани има пораст на откупните цени на краставицата за 145,8%, на доматот за 85,5%, кај лубеницата за 89,1%, кај оризот за 8,7 %, пиперката 31%, бело грозје за 14,3%, слива за 18,8%.

Наместо лажни вести, ВМРО-ДПМНЕ нека гледа и учи што значи вистинска грижа за земјоделците“.

Нови вести

За Јанева нема место во „хашкиот оддел“ во Шутка

Igor

Катица Јанева утре ќе присуствува на погребот на својата мајка во Гевгелија

Filip

Триесет дена притвор за Катица Јанева

Filip