April 21, 2021 00:36
Свет

Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва сигурно ќе одговори ако САД воведат санкциите кон Москва поради осудениот опозиционер Алексеј Навални.

– Ќе им одговориме без грешка. Едно од основните правила на дипоматијата е реципроцитетот. Нема поента да коментирам таков чекор. Неколку пати повторивме што мислиме за нелегитимните еднострани санкции што ги планираат американските колеги, а кои се без основа. Тоа практично секогаш се случува, а потоа Европската Унија ги следи чекорите на САД, истакна Лавров.

Тој додаде дека САД немаат ништо да кажат за тврдењата за наводното труење на Навални.

– Сите што го лекуваа (Навални) ги кријат информациите кои би помогнале да сфатиме што навистина се случи. Наместо искрена соработка, тие почнуваат нас да не казнуваат. Нека им служи на чест, посочи Лавров.

AnimeFreak animefreak bleach: JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (https://animefreak.ws/m/Yoa) Episode 39

4Anime tower of god 4anime: Watch The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 22 (https://4anime.biz/m/Xv4q/ep-22)