December 9, 2018 21:21
Македонија

Лавров: Со уценување и поткуп на пратеници беа наметнати уставни измени

Со уцени и поткуп на пратеници, со директна вмешаност на странски дипломати, беа наметнати уставните измени, вели министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров во интервју за грчкиот весник „Ефимерида тон синдактон”.

Говорејќи за ситуацијата на Балканот, шефот на руската дипломатија ја споменува и Македонија и Договорот од Преспа.

Лавров вели дека е „очигледна големата и континуирана интервенција на НАТО и ЕУ во внатрешните работи на Македонија.

– Референдумот, како што е познато, не успеа. Во оваа ситуација собранието, на 19-ти октомври, со уценување и поткуп на пратеници беа наметнати уставни измени, со директна вмешаност на странски дипломати, вклучувајќи го и амбасадорот на САД што е таму. Сега се прават интензивни напори за процесот да добие конечен облик на почетокот на 2019 година. Вреди да се спомене фактот дека ваквото брзање ѝ служи на единствената цел на Вашингтон за итно вклучување на Скопје во НАТО, вели Лавров и додава дека за европската интеграција, „консултациите со Брисел, како што говори искуството, може да траат и неколку децении”.

Во однос на регионот, министерот за надворешни работи на Русија вели дека ситуацијата на Балканот предизвикува загриженост, бидејќи НАТО и ЕУ им поставуваат дилема на земјите.

– Упорно ги ставаат земјите пред една погрешна дилема: да бидат или со Москва, или со Вашингтон и Брисел. Таквите постапки водат кон дополнителна дестабилизација на безбедносната архитектура на Европа, ја зголемуваат тензијата, исцртуваат нови линии на поделба, коментира Лавров во интервјуто за грчкиот весник „Ефимерида тон синдактон”.

Related posts

До 30 ноември отворен повикот на АМС за млади бизнисмени

Ivona

Скопјани се жалат – расте бројот на кучиња скитници по улици

24info

Поповски си даде оставка од Управниот одбор на Пливачката федерација поради Поп Ацев

24news