January 25, 2020 21:48
Свет

Лавров: Русија веднаш ќе одговори на американско распоредување балистички ракети

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија нема да се двоуми да одговори на какво било распоредување балистички ракети од страна на САД.

– Ќе имаме идентична реакција, како во огледало, изјави Лавров, прецизирајќи дека Москва ќе има соодветен одговор на секаков американски чекор.

Русија прелдожи мораториум на распоредување нуклеарни проектили од среден и кус дострел во Европа, откако Договорот за ликвидација на ракети од среден и кус дострел од 1988 година и формално заврши во август.

Нови вести

„Смрт на кралот”, „гилотина”: На протестите во Франција се поостри антимакронските пароли

Igor

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Igor

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Igor