January 21, 2021 18:23
Свет

Лавров: Планот на САД да ги означи Хутите како терористи негативно ќе влијае во Јемен

Намерата на Вашингтон да ги означи Хутите како терористи може да има негативни последици врз јеменската мировна спогодба, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, пренесува „Спутник“.

Говорејќи на прес-конференција по состанокот со министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Фајсал бин Фархан Ал Сауд, Лавров посочи дека многу би сакал политичката спогодба во Јемен да не биде засегната од одлуката на Стејт департментот.

„Но, многумина, вклучително и претставници на ОН, изразуваат страв дека може да се појави негативен ефект“, рече Лавров.

Во меѓувреме, Фајсал изрази уверување дека овој потег нема да го попречи идното јеменско мировно решение.

„Веруваме дека оваа одлука е донесена, пред сè, не поради специфични случувања туку поради ситуацијата и нападите на Хутите врз цивилни објекти и цивили во Јемен и на други места, како и другите нивни непријателски активности. Сите овие активности на Хутите ги наведоа САД да ја донесат оваа одлука “, рече министерот за надворешни работи.

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, во неделата објави дека Стејт департментот ќе ги додаде Хутите на својата листа на терористички организации, истовремено означувајќи тројца нивни лидери како „специјално означени глобални терористи“.

Во понеделникот, портпаролот на ОН, Стефан Дујарик, предупреди дека назначувањето драматично ќе ја влоши хуманитарната состојба во Јемен и го повика Вашингтон брзо да ги обезбеди потребните лиценци и изземања за да се осигура дека принципиелната хуманитарна помош може да продолжи да стигнува до сите луѓе во Јемен, вклучително и до областите под контрола на Хутите.

Лидерот на Хутите, Мохамед Али ал-Хути, го осуди потегот на САД велејќи дека Јеменците не се грижат за какво било означување од страна на Вашингтон и нарекувајќи ја администрацијата на Трамп партнер во убиството на Јеменците и нивното гладување.

Ал-Хути додаде дека групата го задржува правото да одговори, а в ладата во Јемен поддржана од Саудиска Арабија ја пофали ознаката.

Attack on Titan (Dub) Episode 25 at website https://animefreak.ws kiss x sis animefreak

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Episode Cam 10min at website https://gogoanime.be assassination classroom gogoanime