August 13, 2022 17:44
Свет

Лавров: Малку е веројатно дека Западот ќе и дозволи на Украина да преговара со Русија

„Малку е веројатно дека западните сили ќе и дозволат на Украина да се врати на преговарачка маса“ изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Тој во интервју за националната телевизија во Белорусија рече дека не гледа можност да им биде дозволено преговорите да продолжат, јавува „ТАСС“.

Русија на ОН им ги предаде предлозите на Путин за прехранбената криза.

„Москва на хартија ги стави предлозите на рускиот претседател Владимир Путин за решавање на прехранбената криза“ изјави Лавров.

Шефот на руската дипломатија рече дека е загрижен за бавното реагирање на наизглед итна работа.