Свет

Лавров: Западот ни објави целосна хибридна војна – го прифаќаме предизвикот

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Западот и објавил „тотална хибридна војна“ на Русија и дека е тешко да се предвиди колку долго ќе трае.

„ Целиот западен свет ни објави тотална хибридна војна и тешко е да се предвиди колку ќе трае сето ова, но јасно е дека последиците ќе ги почувствуваат сите без исклучок“, рече Лавров, пренесува „Ројтерс“.

На осумдесет дена од почетокот на конфликтот во Украина, Лавров укажа на санкциите наметнати на Москва и посочи дека напорите на Западот да ја изолира Русија се осудени на неуспех, посочувајќи дека „односите на Русија со Кина, Индија, Алжир и Земјите од Заливот се важни“.

„ Направивме се за да избегнеме директен конфликт, но сега, кога е фрлена ракавицата, ние, се разбира, ќе го прифатиме предизвикот“, рече Лавров, додавајќи дека санкциите не се нови за Русија, бидејќи „тие беа речиси секогаш таму“, на еден или друг начин“, пренесува британската агенција.

anime online. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

watch subbed anime Horimiya (Dub)

gogo anime tv GoGoAnime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

dubbed anime GoGoAnime My Hero Academia Season 5

watch anime free My Hero Academia Season 5

GoGoAnime My Hero Academia Season 3 Episode 25