November 21, 2019 00:09
Свет

Лабуристичката партија ќе побара нов референдум за Брегзит пред изборите

Опозициската Лабуристичка партија треба да соопшти дека е против Брегзит и да побара одржување нов референдум со кој пред изборите ќе оневозможи напуштање на Европската унија.

Тоа се очекува денеска да го нагласи Том Вотсон, заменик претседател на Лабуристичката партија во говор што се разграничува со лидерот на партијата Џереми Корбин, јави Би-Би-Си.

Вотсон ќе изјави дека не постои решение што може да се нарече „добар договор за Брегзит” и дека лабуристите треба категорично да почнат кампања за останување во ЕУ.

– Единствениот начин да се излезе од ќорсокакот на Брегзит е народно гласање на референдум, смета Вотсон.

Според него, „парламентарните избори воопшто нема да го решат тој хаос“

Нови вести

Финска по речиси 30 години отвора Амбасада во Ирак

Filip

Вандализирани еврејски гробишта во Данска

Valentina

Пјонгјанг: Се помали шанси за нормализација на односите со САД

Filip