June 28, 2022 21:28
Спорт

Кјелини се прости од навивачите на Јувентус

Легендарниот фудбалер на повеќекратниот италијански првак Јувентус, Џорџо Кјелини (37 г.)  се прости од навивачите на „старата дама“, на синоќешниот натпревар од претпоседното 37. коло во Серија А против Лацио (2:2). Кјелини кој 17 години го носеше „црно-белиот“ дрес, симболично беше повлечен од игра токму во 17. минута и доби бурни аплаузи од навивачите на Јувентус. За овој период минат во Јувентус, Кјелини освои девет титули во Серија А, пет триумфи во Купот на Италија и во италијанскиот Суперкуп. Остана во Торино и кога „старата дама“ беше исфрлен да се натпреаврува во Серија Б. Со репрезентацијата на Италија, минатата година триумфира на Европското првенство.

Простувањето од Јувентус не значи  и крај на кариерата за искусниот 37-годишен дефанзивец Кјелини, кој најави заминување преку барата и настап во МЛС лигата.

– Чувствувам дека ми е потребно ново искуство, нова култура. Свесен сум дека морам да се соочам со многу важна одлука која ќе ја донесам заедно со семејството – изјави Кјелини.

Одлуката на Кјелини да ја напушти Серија А ја забрза и елиминацијата на „аѕурите“ од Македонија во разигрувањето за пласман на СП 2022 година во Катар.

-Планот ми беше тука да ги дочекам крајот на годината и Мундијалот во Катар. Можам да кажам дека репрезентацијата и Јувентус ги оставам во вистински раце. Ова беше долго патешествие кое го започнав кога влегов како замена за Павел Недвед во натпреварот против Месина и уживав низ сиве овие години – додава Кјелини.

go88 rút tiền bị từ chối quy luật đánh tài xỉu go88 go88 phiên bản cũ

SUNWIN - Nhà Cái Game Bài Uy Tín Nhất Thị Trường 2022 game bài macao sunwin sunwin game bài đổi thưởng số 1 việt nam