August 24, 2019 16:23
Живот

Кујната ќе сјае: Еве како брзо и едноставно да ги исчистите маснооти од шпоретот

Кујната ќе сјае: Еве како брзо и едноставно да ги исчистите маснооти од шпоретот

Со малку труд вашиот шпорет ќе има сјај како да е нов. Масните наслаги можат да претставуваат вистнински кошмар за домаќинките. И не само на шпоретот, туку и на другите површини во кујната.

Ова е едноставен начин одстранување маснооти од кујнските површини, а најмногу од деловите на шпоретот.

Потробно е:

-неколку капки медицински алкохол

-туфери

-стара четка за заби

Припрема:

Нанесете алкохол на туферите, тријте по заместените површиини и почекајте неколку минути. Потоа намокрететеја четката за заби со алкохол и исто така избришете ги замастените површини. Исто така избришете ја површината со памучна крпа и сув сунѓер.

Напомена:

Водете сметка алкохолот да не ја оштети површината која планирате да ја чистите. пред чистење проверете на малку видливо место дали алкохолот остава траги и дали може да ја исчисти површината (не би требало да користите алкохол на површини со висок сјај или лакирани површини). Од безбедносни причини немојте да чистите со алкохол во близина на извор на топлина, особено избегнувакте чистење на кујната ако ви е уклучена рингла на плин.

Нови вести

Руска атлетичарка пронајдена мртва покрај патот каде што тренирала

Filip

На 61 година изгледа како девојка – времето како да запрело за неа

24news

Лима гола во кревет со ружи кои ѝ ги испратил милијардер, а сите се прашуваат дали има гаќички

24news