November 30, 2020 21:51
Свет

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар Себастијан Курц верува дека вакцината за коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година.

„До следното лето, од денешна гледна точка, можеме да се вратиме во нормала“, рече Курц во изјавата за австрискиот јавен сервис ОРФ.

Во случај на заклучување или ситуација слична на заклучување, тој не можеше да исклучи таква мерка за Австрија.

Тој посочи дека има многу земји со значително поголем број на заразени лица, каде што училиштата и рестораните се повторно затворени и воведена е забрана за излез.

„Сакаме да го спречиме тоа во Австрија, ако е можно“, рече Курц.