January 18, 2021 09:24
Спорт

Куртоа се избламира, Реал поразен од Алавеш

Шпанскиот шампион Реал (М) сензационално е поразен на домашен терен вечерва во мечот од 11. коло на Ла Лига против екипата на Алавеш со 2:1. Гостите кои пред почетокот на мечот беа тотални аутсајдери ја искористија својата шанса и по грешки на „кралевите“ направија предност која н акрајот излезе дека е практично недостижна.

Со голот од пенал на Лукас Перез во 5. минута Алавеш поведе со 1:0, а со овој резултат се замина и на пауза. Реал се обидуваше да израмни, но во момемнтоте кога полека имаше теренска иницијатива, голманот Тибо Куртоа направи една почетничка грешка и им подари гол на гостите. Подарокот од Куртоа во гол за 2:0 за Алавеш го претвори Хоселу во 49. минута.

Притисокот кој Зидан и неговите момци го направија до крајот донесе само еден гол. Каземиро погоди во 86. минута за 1:2, а до крајот Алавеш успеа да ја сочува предноста за нова победа. За Реал ова е трет меч во низа без победа во Ла Лига.

 

Watch The Promised Neverland Episode 8 (https://animeheaven.pro/m/dO6n/ep-8) at AnimeHeaven anime heaven anime

Bloom Into You (https://animeplanet.cc/m/JWPP) Episode 13 at website https://animeplanet.cc anime planet sign up