November 16, 2019 03:40
Балкан

Курти: Српска листа не е српската заедница

Кандидатот за премиер на Косово, лидер на Движењето Самоопределување, Албин Курти, изјави денеска дека Српска листа (СЛ), која ги освои сите 10 српски мандати во косовското собрание на последните парламентарни избори, „не е српската заедница”, дополнувајќи дека Уставот на Косово не кажува дека во владата мора да биде човек од таа партија.

– Првиот и најважниот чекор во формирањето идна влада е коалицијата и договорот на Демократскиот сојуз на Косово и нашето движење. Свесен сум дека ако имаме 12 министерства, барем еден министер мора да биде од српската заедница, но нашиот устав не вели дека тој човек мора да биде од СЛ. Српска листа не е српската заедница, изјави Курти за Ал Џезира. с

Нови вести

Европските посредници во Србија со оценка дека има ограничен напредок во меѓупартискиот дијалог

Filip

Кипар тврди дека Турција го прекршува меѓународното право при потрагата по нафта и гас

Filip

Столтенберг: Србија сама носи одлуки

Filip