January 28, 2022 12:28
Балкан

Курти би гласал на референдум за обединување со Албанија само ако се спроведе мирно и демократски

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за онлајн магазинот „Монокл“ изјави дека во иднина би гласал за обединување со Албанија, но само ако таквиот референдум се спроведе мирно и демократски, пренесува Газета Експрес.

Курти вели дека централниот дел од идната сеопфатна спогодба меѓу Косово и Србија треба да биде меѓусебно признавање, пренесува Косово Онлајн.
-Сега имаме обострано непознавање, но мораме да се познаваме. Затоа можеме прво да имаме изјава во која нема да се напаѓаме едни со други. Исто така сметам дека ЕУ е важен фактор кој може да обезбеди рамка за идна спогодба оти таа мора да биде заснована врз духот на европските вредности, закони и поредок, демократизацијата и соочувањето со минатото, вели Курти.
Запрашан за односите со поранешните лидери на ОВК на кои им се суди во Хаг, вклучително и Хашим Тачи, Курти вели дека не е задоволен. Курит посакува Тачи да се соочи со правдата во Косово за корупција.
Според Курти трајниот мир и стабилност во регионот најбрзо и најдобро можѓе да се оставри ако шесте земји од Западен Балкан заедно се интегрираат во ЕУ.

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Pokémon Journeys: The Series Episode 87

animeheaven app Attack on Titan (Dub)

free anime DARLING in the FRANXX (Dub)

Kiss x Sis (TV)

AnimeHeaven BANANA FISH Episode 16