October 17, 2019 04:18
Свет

Курдските милиции во Сирија ги запреа операциите против т.н. Исламска држава

Сириските демократски сили, групацијата која ги предводи Курдите во оваа земја, соопшти дека ги запреле сите воени операции против терористичката Исламска држава по почетокот на турската офанзива, јави ДПА, повикувајќи се не неименмувани курдски извори.

– Сега приоритет ни е да ги заштитиме границите и да се фокусираме на судирот со Турција. Сите припадници на Сириските демократски сили се мобилизирани и распоредени во областите близу границата со Турција, изјавил изворот за ДПА.

Нови вести

Меѓународна истрага за педофилија на интернет – уапсени 338 лица ширум светот

Filip

Трамп: Ако нема решение за Сирија, санкциите кон Турција ќе бидат погубни

Filip

Турција подготвува санкциите како одговор на мерките од САД

Filip