August 3, 2020 14:38
Магазин

Кристи Бринкли поддржува позитивност на телото со фотографија во бикини од 1977 година

Кристи Бринкли има долга и славна манекенска кариера, во која се појави во најмалку  500 насловни страници на списанија.

Во понеделникот 65-годишната Кристи се движеше по патеката на спомените, споделувајќи насловна страница на „Космополитен“ од 1977 година, на која таа е во  во бикини. „Фотографијата предизвика мешаница во тоа време“, пренесуваат британски таблоиди.

Заедно со фотографијата, Кристи, мајка на три деца, ја пофали индустријата за манекени за промените што ги направи во однос на прифаќање на тело 43 години по насловната страница со неа.

Наспроти пурпурна позадина, тогашната 23-годишна Бринкли позира во виолетови бикини, со набрано средиште на долниот дел и врвца вразана околу папокот.

Со големи русокоси кадрици, обетки со мали златни обрачи и свежо лице на гламурозна шминка, младата убавица директно гледа во камерата додека ги движи рацете низ кадриците.

„Во 1977 година овој костим за капење предизвика мешаница. Во тоа време, сите бикини се носеа ниско на колкот “, напиша таа. „Овој висок израз на ногата го направи колкот нова ерогена зона. Не можев да сфатам како да го облечам тоа, имајќи предвид дека целиот костим за капење се држи само на еден конец“.

На возраст 65 години, Кристи изгледа двојно помлада без разлика дали е во костим за капење или во свечен фустан.