January 21, 2022 21:24
Балкан

Кривокапиќ најави попис на населението во Црна Гора следната година

Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, изјави дека Владата наскоро ќе му предложи на Собранието закон за попис на населението, кој би можел да се организира по локалните избори во октомври 2022 година.

– Предлог-законот за попис е направен. Според сите информации со кои располагаме, сугестиите на Европската комисија ќе бидат комплетирани многу брзо. Така, потоа тој би бил усвоен на следната седница на Владата,истакна црногорскиот премиер.

Кривокапиќ додаде дека има препорака од ЕУ да не се прави попис во годината во која се одржале изборите.

– Но, ако има волја, не гледам зошто не би организирале попис, можеби во октомври следната година, изјави Кривокапиќ, одговарајќи на прашањето на првиот човек на пратеничката група на Социјалистичката народна партија (СНП), Драган Ивановиќ, кога ќе се организира попис на населението.

Тој додаде дека останува да се види како ќе се одвива пописот кога во првата половина на следната година ќе се одржат локални избори во 13 општини.

 

watch anime free. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

watch subbed anime That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

ANIMEFLIX Redo of Healer Episode 4

free anime ANIMEFLIX Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

ANIMEFLIX The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement Episode 18

anime flix One-Punch Man