January 22, 2020 21:33
Хроника

Кривична пријава против пет лица за бесправна сеча на шума

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Гостивар поднесе кривична пријава против Џ.У. (38), О.Ф. (55), О.Н. (54), А.Ф.(38) и Б.Ф. (56), сите од гостиварското село Орќуше, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „пустошење на шума” и „кражба” на дрва.

Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека пријавените во неколку наврати извршиле бесправна сеча на шума во сопственост на ЈП „Национални шуми” во атарите на селата Орќуше и Дуф, при што нанеле штета од околу 470.000 денари.

Нови вести

Фирма од Кива Паланка неовластено продавала пиротехнички средства

Valentina

Kривична за скопјанец, градел на диво настрешница на државно земјиште

Valentina

Измамена светиниколчанка, дала 2.000 евра нејзината внука да не оди во затвор

Valentina