Хроника

Кривична за лихварка од Кочани, за долг од 50 евра наплтила 900 евра

Одделението за внатрешни работи Кочани до Основно јавно обвинителство Кочани поднесе кривична пријава против С.И.(43) од Кочани, поради постоење основи на сомнение дека сторила кривично дело „лихварство” предвидено во член 260 став 1 од Кривичниот законик.

Пријавената, во месец октомври 2018 година на женско лице од Кочани ѝ дала на заем 50 евра, а за услугата договорила за себе 1.500 денари месечна камата сѐ до враќање на главниот долг.

С.И., злоупотребувајќи ја тешката имотна состојба и потребата на пријавителката, во периодот од ноември 2018 до март 2022 година остварила противправна имотна корист во износ од 33.000 денари и предмет во вредност од 20.700 денари.

Односно, оштетената за заем од 50 евра на пријавената ѝ вратила 53.700 денари.

sites to watch anime. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

sites to watch anime Dragon Ball Z

watch animes My Hero Academia Season 2

ANIMEFLIX Komi Can’t Communicate

ANIMEFLIX Boruto: Naruto Next Generations Episode 247

dubbed anime ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime