December 4, 2022 18:58
Свет

Кремљ му одговори на Кадиров: Во тешки времиња треба да се исклучат емоциите

Откако Рамзан Кадиров јавно го критикува руското воено раководство за неговиот неуспех на бојното поле во Украина, тој доби одговор од Кремљ.

Портпаролот на Владимир Путин, коментирајќи ги коментарите на чеченскиот лидер, кој исто така рече дека Русија, соочена со воените неуспеси на Украина, треба да користи „нуклеарно оружје со мала моќност оружје“ или ниска радиоактивност, рече дека Кремљ се залага за „урамнотежен“, а не „емоционален“ пристап кон нуклеарното оружје.

„Во тешки времиња треба да се исклучат емоциите… Претпочитаме да дадеме одмерена и објективна проценка на ситуацијата“, им одговори Песков на новинарите пофалувајќи го херојскиот придонес на Кадиров во вооружената офанзива во Украина.

„Основата за каква било употреба на нуклеарно оружје е во руската нуклеарна доктрина“, рече Песков.

Кадиров, пак, објави на Телеграм дека неговите тројца малолетни синови ќе се приклучат на војната во Украина.

Ахмат, Ели и Адам, кои имаат 16, 15 и 14 години, наводно ќе се вклучат во борбите во Украина.

„Нивната воена обука почна одамна, речиси од мали нозе. И не се шегувам. Дојде време да се покажат во вистинска борба, а нивната желба само ја поздравувам. Наскоро ќе излезат во првиот ред и ќе бидат на најтешките делови од линијата на фронтот”, пишува Кадиров.

Лидерот на Чеченија има 14 деца, според неговата официјална страница. Но, дел од медиумите пишуваат дека бројот може да е поголем.