October 17, 2021 16:59
Свет

Кој ќе победи во овој германски град, тој ќе ја води Германија – правило кое важи од 1953 година

Партијата чиј директен кандидат победува во округот Пинеберг, северно од Хамбург, назначува и канцелар на Германија, тоа е правило кое важи од парламентарните избори во 1953 година, а би можело да се покаже и на претстојните избори на кои се одлучува дали Социјалдемократската партија (СПД) и Олаф Шолц, како што покажува истражувањето, или ЦДУ / ЦСУ и Армин Лашет да ја предводат новата влада.

Ралф Штегнер, кој се бори директно пред СПД во тој град, очекува и овојпат да се потврди правилото на Пинеберг. Неговата победа сака, пред ЦДУ, да ја спречи Мајкл фон Аберкорн, кој во 2017 година во Пинеберг освои 39,7 проценти од гласовите.

„ Се борам за директна победа, а со тоа и за германската влада предводена од ЦДУ“ вели тој, потсетувајќи на праксата дека партијата што победува во Пинеберг именува канцелар, без оглед дали е прва или втора на федерално ниво.

Така беше, на пример, во 1976 година, кога Хелмут Кол од ЦДУ победи на изборите, но Хелмут Шмит од СПД остана канцелар.

Имено, во тоа време, Рајнхард Уберхорст од СПД победи во Пинеберг.

Претходно, во 1953 година, кандидатот на ЦДУ Вилхелм Голхаген победи во Пинеберг, и тогаш канцеларот стана шеф на синдикалецците Конрад Аденаур. Исто така, во 1965 година, Ролф Бремер од ЦДУ победи во Пинеберг, а ЦДУ го назначи за канцелар Лудвиг Ерхард.

Четири години подоцна, Ханс Улрих Бренд од СПД победи во Пинеберг, а Вили Брант стана канцелар на тие избори.

Инаку, според досегашното истражување на институтот „Инса“, кандидатот на СПД, Штегнер води во областа Пинеберг со повеќе од три проценти предност.

В недела, на парламентарните избори, ќе се покаже дали анкетите погодиле и дали „правилото на Пинеберг“ е пример што го потврдува првилото и предвидува кој ќе ја предводи Германија.

Watch anime online for free at AnimeBee stream anime online

TwistMoe Watch anime online, English anime online HD

AnimeTV: Katsugeki Shoujo Tanteidan anime episode Full online free at https://animetv.cc best anime tv

Animepahe: The Disappearance of Haruhi Suzumiya (Dub) anime episode Full online free at https://animepahe.cc animes online

Lazi: https://lazi.vn/user/gogoanimebe

Cycling74: https://cycling74.com/author/60e7b942a87778412f9b1c5b