December 3, 2022 11:07
Свет

Која е идната прва жена премиер на Италија – Џорџа Мелони

Крајно десничарскиот блок доби јасно мнозинство во двата дома на италијанскиот парламент. Џорџа Мелони ќе биде најверојатно првата жена премиер во Италија. Слабата излезност на изборите во Италија фрла сенка врз резултатот.

Која е Џорџа Мелони ? Со политиката почнала да се занимава на 15 години, за на 21 година да ја има првата победа. Од член на младинска неофашистичка организација до лидер на „умерената“, а за многумина екстремна десница „Браќа на Италија“. Најверојатно новата италијанска премиерка, Мелони, три години по ред пробува да го испегла имиџот за себеси. Не ги сака ЛБГТ-лицата, но не го сака ни Путин. Ова не ги спречи медиумите да продолжат да ја врзуваат со терминот „неофашизам“, пишува Мондо.

Владата на Мелони ќе биде најдесничарска од Втората светска војна. Нејзината партија, за да се прикаже за поумерена, се откажа од идејата дека Италија треба да излезе од ЕУ и дека треба да ја врати лирата, наместо еврото. Напротив, нејзината кампања на изборите се вртеше околу цените на енергијата, инфлацијата и последиците од пандемијата на корона вирусот.

Петте работи кои треба да ги знаете за Џорџа:

1.Таа е водач на националистичката партија „Браќа на Италија“, која ги влече своите корени од неофашистичка група основана по Втората светска војна. Мелони се обиде да се дистанцира од крајната десница и вели дека нејзината партија е мејнстрим конзервативна. Но, критичарите велат дека симпатизерите на фашизмот сè уште цветаат во партиските редови.

2. Била одгледана од самохрана мајка во работничка област во Рим, откако нејзиниот татко ги напуштил набргу откако таа се родила. Мелони решила да го задржи силниот римски акцент.

3.Мелони влегла во политиката на 15 години. На своите први локални избори победила на 21-годишна возраст. На 32-годишна возраст, таа станала најмладата министерка во Италија кога го добила одделот за млади во владата на Силвио Берлускони во 2008 година.

4.Нејзината десничарска коалиција ветува пониски даноци и предвремено пензионирање. Се чини дека таа го напуштила евроскептицизмот. Нејзината постојана критика на Владимир Путин освои поени во делови од Европската унија, иако многумина не се согласуваат со нејзините ставови за правата на ЛГБТ и на имиграцијата.

5.Таа се спротивставува на квотите за различности за зголемување на присуството на жените во парламентот или во собраниската сала, велејќи дека жените мора да се издигнат до врвот преку заслугите.

–  Знам дека кога си жена, често те потценуваат, но тоа може да ти помогне. Иако можам да го направам тоа, мислам дека конечно ќе разбереме овде во Италија дека жените можат да бидат многу конкретни, многу брзи и понекогаш многу искрени. За нас е многу тешко да правиме компромиси и мислам дека тоа е она што сега и треба на Италија – објасни Мелони.