June 23, 2021 08:12
Спорт

Кошаркарските интернационалци во Израел бараат да се прекине сезоната и да си заминат дома

Интернационалците кои играат во кошаркарските екипи во Израел од тамошната федерација побараа да ја прекине натпреаврувачката сезона и игралите да бидат ослободени за да си заминат во своите домови. Ваквото барање доаѓа по жестоките воени судир во Израел каде владее вистинска воена состојба по судирите со Хамас, поради што странците не се чувствуваат безбедно.

Раководството на израелската лига планираше да го префрли шампионатот во некоја друга земја, но кошаркарите го одбија предлогот.

-По консултациите, долгите и тешки разговори со колегите од сите тимови, дојдовме до следниот заклучок. Во наш интерес е, поради безбедноста, да се откаже лигата. Иако ги почитуваме напорите на лигата да го префрлат првенството во друга држава, сепак ние не сакаме да одиме никаде, освен дома. Ако ризикуваме да летаме, тогаш тоа ќе биде само за да си заминеме во татковината, соопштија кошаркарите од Израел.

AniWatch free anime: Attack on Titan Season 2 (Dub) (https://aniwatch.pro/m/zQNM) Episode 12

KissAnime kissanime my hero: Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train Episode Full