October 22, 2021 11:56
Балкан

Косово: Османи и Грвала отпатуваа во Њујорк за Генералното собрание на ОН

Претседателката на Косово, Вјоса Османи и министерката за надворешни работи, Доника Грвала отпатуваа денеска во Њујорк, каде што ќе учествуваат на 76-тата седница на Генералното собрание на Обединетите нации, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според соопштението од кабинетот на Османи, на маргините на седницата на Генералното собрание на ОН, таа и шефицата на диломатијата ќе остварат средби со делегации-учеснички, со претседатели на држави, премиери и министри за надворешни работи.

Најавени се и средби со претставници на албанската заедница во САД, како и со „политички фигури кои го помогнаа Косово на патот до независноста и државноста”. Освен тоа, Османи ќе има и предавање на Универзитетот Колумбија.

– Средбите ќе бидат во функција на заложбите за јакнење на меѓународниот субјективитет на Косово, се вели во соопштението од кабинетот на Османи.

Watch Dynamic Chord Episode 12

ANIMEFLIX: Zipang (Dub) anime episode 26 online free at https://animeflix.nl danganronpa animeflix

Website https://animeheaven.pro: Watch Wolf Girl & Black Prince animeheaven Episode 12 animeheaven dragon ball z

AnimeTV Watch Anime Online | AnimeTVStreaming Anime Episodes

Raovat: https://raovat.vn/members/animeflixnl.66951/#about

Tapas: https://tapas.io/gogoanimelol