August 2, 2021 21:15
Македонија

Конференција во Охрид во рамки на подготовките за вежбата „Северна Македонија 2021“

Охрид, 14 јуни 2021 (МИА) – Во рамки на подготовките за вежбата „Северна Македонија 2021“ што во организација на НАТО Евроатлантскиот центар за координација на одговор при катастрофи (ЕАДРЦЦ) ќе се одржи во септември годинава на подрачјето на Охрид и Струга, денеска ќе се одржи финална планирачка конференција во Охрид.

Како што најавија од Центарот за управување со кризи, на конференцијата воведни обраќања ќе имаат министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, в.д. директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, координаторот на вежбата од страна на НАТО, Вим Ванхаме, военото аташе на САД во земјава, полковник Питер Ровел и директорот на вежбата од страна на РС Македонија, д-р Урим Вејсели.

Инаку, како што стои во соопштението од ЦУК, подготовките вклучуваат посета на НАТО главниот планирачки тим и истовремено реализација на Финалната планирачка конференција за претстојната вежба. Настанот е во коорганизација на NATO ЕАДРЦЦ и Центарот за управување со кризи (ЦУК). Во подготовките и Финалната планирачка конференција учествуваат претставници на повеќе институции од Системот за управување со кризи и членови на НАТО главниот планирачки тим. цр/сп/

https://aniwatch.pro anime websites. Piano: The Melody of a Young Girl's Heart (Dub) Episode 10

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Lupin the Third: Is Lupin Still Burning? Episode Full

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. Street Fighter IV: The Ties That Bind (https://animefreak.ws/m/NpAk) Episode Full

KissAnime Rapidapi: https://rapidapi.com/user/kissanimemx