April 11, 2021 12:54
Балкан

Конечни резултати на косовските избори: Партијата на Курти освои речиси половина од гласовите

Центалната изборна комисија на Косово (ЦИК) ги објави конечните резултати од вонредните парламентарни избори одржани на 14 феврури, според кои апсолутен победник, со освоени 49,95 отсто од гласовите и 58 пратенички места, е партијата на Албин Курти, Движење самоопределување (ВВ), јави дописникот на МИА од Приштина.

Второрангирана, со освоени 16,9 отсто , е Демокртската партиј на Косово (ПДК), додека досега владејачките, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) и Алијансата за иднината на Косово (ААК) освоија по 12,64, односно 7,07 отстоод гласовите.

Соред овие резултати, кои ќе станат конечни по истекувањето на законскиот рок за жалби, ПДК обезбеди 19, ЛДК 15, а ААК осум пратенички места. Десет места во 120-членото Собрание на Косово, според Уставот, се резервирани за претставниците на српската заедница, а исто толку и за оние на помалите етнички заедници.

Watch Your Lie in April Episode 4 (https://animetv.cc/m/E5z/ep-4) at website https://animetv.cc. See more watch animes

Watch Fire Force Season 2 (Dub) Episode 20 (https://gogoanime.be/m/jMkR/ep-20) at website https://gogoanime.be the daily life of the immortal king gogoanime