September 20, 2021 21:59
Свет

Компанијата „Модерна“ тестира вакцина на деца помали од 12 години

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ денес објави дека планира да го прошири опсегот на испитување на вакцината против Ковид-19 на помали деца, со цел подобро да открие ретки несакани ефекти, како што е срцево воспаление неодамна пријавено од Американските здравствени власти.

Во соопштението на компанијата се наведува дека е во преговори со американската Агенција за храна и лекови за вклучување на поголем број учесници во студијата кои се помлади од 12 години, пренесуваат агенциите.

Планирано е да се тестира вакцината на околу 7.000 деца, од кои некои ќе бидат на возраст од 6 месеци.

Најавата доаѓа во момент кога во САД се зголемува бројот на новозаразени случаи со Ковид-19 а училиштата се подготвуваат да ги пречекаат учениците.

Во исто време, регулаторите продолжуваат да ги разгледуваат случаите на редок облик на воспаление на срцето познат како миокардитис, кој е пријавен кај мал број тинејџери кои примиле вакцина на „Модерна“ или на „Фајзер“.

Американски официјални лица и независни медицински експерти минатиот месец изјавија дека придобивките од вакцините ги надминуваат ризиците од несакани ефекти, кои се пријавени кај неколку стотици лица на возраст под 30 години.

Website https://gogoanime.be: Watch elDLIVE (Dub) gogoanime Episode 12 go go anime

Website https://animeflix.nl: Watch Gunslinger Girl animeflix Episode 13 your name animeflix

Website https://kissanime.mx: Watch One Piece The Movie: Episode of Alabasta - The Desert Princess and the Pirates (Dub) kissanime Episode Full weathering with you kissanime

Website https://animepahe.cc: Watch Mazinkaiser (Dub) animepahe Episode 7 anime sites

Credly: https://www.credly.com/users/gogoanimelol/badges

Roundme: https://roundme.com/@kissanimemx/about