January 26, 2022 10:16
Македонија

Комитова: Делницата „Струма“ не е ниту автопат, ниту магистрала

„До пред некој ден не знаев дека делницата од „Струма“ каде што се случи тешката автобуска катастрофа не е автопат, туку обичен, широк меѓуградски пат. Со голо око сите гледаме добар пат. Но, не можеме да ги почувствувам недостатоците негови“. Ова во студиото на „Ало, Бугарија“ го изјави регионалната министерка Виолета Комитова по повод увидот на делницата Драгичево – Долна Дикања, каде загинаа 45 северномакедонски државјани.

„Патот нема акт 16, бидејќи не се завршени постапките за експропријација. Според проектот, ова е патот Е-79, со максимална брзина од 90 km/h. Ова не е автопат, ниту магистрала“, додаде министерката како одговор на прашање зошто брзината во оваа делница е зголемена на 120 км/ч.

Според Комитова, увидот на патиштата треба да биде систематски процес кој ќе ги земе предвид опасните подрачја и места со дефекти, за да може да се санираат.

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 11

ANIMEFLIX Attack on Titan Final Season (Dub)

Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone Episode 9

DARLING in the FRANXX (Dub) Episode 16

stream anime online ANIMEFLIX My Hero Academia