Свет

Комисија на ФДА со тесно мнозинство подджа лек на Мек за Ковид-19

Комисија од американски здравствени советници  го поддржа со тесно мнозинство Молунпиравир, лек  на Мерк за лекување Ковид-19, отворајќи го патот за регулаторите да ја одобрат првата таблета за лекување на Американците со коронавирус во домашни улсови.

Комисијата за храна и лекови (ФДА) гласаше во 13:10 дека придобивките од земањето на лекот ги надминуваат ризиците, вклучително и потенцијалната штета за фетус ако лекот се зема за време на бременоста.

Препораката е објавена по неколкучасовна дебата за умерените придобивки од овој лек и потенцијалните проблеми поврзани со неговата безбедност.

Експертите кои го поддржаа лекот нагласуваат дека не треба да го земаат бремени жени и ја повикаа ФДА да препорача дополнителни мерки на претпазливост пред да го препише лекот, што вклучува и тестирање за бременост.

Комисијата особено ја поддржа администрацијата на лекот кај возрасни со поблаги форми на Ковид 19, кои се изложени на зголемен ризик.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 8

animedao AnimeDao DARLING in the FRANXX (Dub)

anime to watch Bleach (Dub)

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Episode Full

AnimeDao JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

tải go88