October 17, 2021 17:07
Свет

Комисија на ФДА препорача трета доза вакцина за постари лица и изложени на ризик

Независната советодавна комисија на американската Управа за храна и лекови (ФДА) изгласа препорака за трета доза на вакцина против Ковид -19 за Американци на возраст од 65 години и постари, како и за лица со висок ризик од тешки болести, откако со големо мнозинство е одбиена препораката за нејзина поширока примена.

Комисијата, исто така, препорача ФДА да ги вклучи во одлуката здравствените работници и другите луѓе со висок ризик од професионална изложеност на коронавирусот, како на пример просветните работници.

– Ова е важен чекор напред во обезбедувањето подобра заштита на Американците од Ковид-19. Подготвени сме да им обезбедиме дополнителни дози на оние кои ги исполнуваат условите, кога процесот ќе заврши кон крајот на следната недела, соопшти Белата куќа

Се очекува ФДА наскоро да донесе одлука за трета доза на вакцината, што не е поврзано со препораката на советодавната комисија, но ја зема предвид.

Научната заедница во САД во изминатите денови е поделена околу потребата за трета доза и околу прашањето кој треба да ја прима, додека Светската здравствена организација не се согласува богатите земји да им даваат трета доза на своите жители, додека сиромашните држави немаат доволно вакцини ниту за прва доза.

Watch Sword Gai The Animation Part II Episode 12

Website https://4anime.biz: Watch King's Game 4anime Episode 12 persona 4 the animation crunchyroll

AnimeFLV: Free! - Iwatobi Swim Club anime episode 12 online free at https://animeflv.uk anime stream

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

Rsc gov: http://rsc.gov.vn/SitePages/faqDetail.aspx?item=961

Projectlibre: https://www.projectlibre.com/users/kissanimemx