August 2, 2021 21:05
Балкан Македонија

Комисијата за историски прашања меѓу Бугарија и Република Северна Македонија на состанок во октомври

Следниот состанок на Комисијата за историски прашања меѓу Бугарија и Република Северна Македонија ќе се одржи во октомври. Тоа е по барање на македонската страна, изјави за БНТ копретседателот на таа комисија Ангел Димитров.

– Нема напредок, но и нема што да се промени брзо. Речиси ништо не е исполнето со Договорот за пријателство и соработка…Тоа е главниот проблем, а не работата на историската комисија, изјави Димитров, иако призна дека историјата е најболната точка.

– Потребната катарза во историското размислување не може да се случи без политичка волја за тоа, а дипломатијата е само функција на политиката и не треба да се става акцент на тоа, нагласи Димитров.

Тој истакна дека компромиси во науката не само што не треба да се прават, туку и не треба да се очекуваат, а очигледно таков бил и ставот на нивните колеги од Северна Македонија.

WCOStream - Watch anime online, English dub anime. A Whistle Episode Full

Watch anime online for free at 4Anime 4anime to go. Watch Seraph of the Endless Episode 3

KissAnime Watch anime online, English anime online HD. My Little Pony: Friendship Is Magic Season 3 (Dub) (https://kissanime.mx/m/1gVl) Episode 13

KissAnime Gab: https://gab.com/kissanimemx