January 27, 2022 15:57
Култура Македонија

Комеморација во чест на Горјан Тозија

Во Кинотеката денеска ќе биде одржана комеморативна седница во чест на филмскиот продуцент Горјан Тозија (1954-2022).

Тозија почина ненадејно вчера во Скопје, по кратко боледување. Неговата обемна професионална биографија вбројува големи успеси на македонската кинематографија.

Тој беше филмски продуцент, поранешен државен секретар во Министерството за култура и советник во Kабинетот на претседателот Бранко Црвенковски, претседател на Друштвото на филмски работници (ДФРМ) и раководеше со продуцентската куќа „Вардар филм”.

Во периодот од 2017 до 2020 година беше директор на Агенцијата за филм, период во кој македонскиот филм го доживува најголемиот успех во светски рамки.

Горјан Тозија потпиша повеќе од 50 филмски и телевизиски проекти како продуцент, меѓу кои „Ослободувањето на Скопје” (2016), „Трето полувреме” (2012), „Ливада” (1998), „Џипси Меџик” (1997), „Преку езерото” (1997), „Undercover” (1991), „Sidney Sheldon’s Memories of Midnight” (1991), „The Forgotten” (1989), „A time of destiny” (1988), како и „Пред дождот” кој доби номинација за Оскар во 1994.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

free anime Attack on Titan Season 3 Part 2

english anime Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

online anime 4Anime Attack on Titan Season 3 (Dub)

4anime. biz My Hero Academia Season 2

4Anime Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.